Cechy i zastosowanie pianki polietylenowej
Sieciowana pianka polietylenowa (PE) jest miękka, elastyczna i lekka, w pełni bezpieczna dla człowieka. Zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną, stanowi barierę dla wody i powietrza. Cechuje się wysoką wytrzymałością, odpornością na ścieranie i rozdzieranie, wilgoć, pleśń i czynniki chemiczne. Jest niepalna. Ma właściwości paroszczelne i dźwiękochłonne.
Nadaje się do recyklingu.
Dzięki tym cechom pianka PE znajduje zastosowanie w wielu branżach. Jest wykorzystywana na szeroką skalę do produkcji opakowań i wypełniaczy chroniących transportowane przedmioty i urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Pianka z polietylenu doskonale zabezpiecza towary przed:
- zarysowaniami, pęknięciami, obiciami
- wstrząsami lub drganiem
- wyładowaniami elektrostatycznymi
- zawilgoceniem i zanieczyszczeniami
Tworzy się z niej m.in. wypełnienia kartonów i pojemników transportowych, piankowe wkłady ochronne do pudełek, opakowań, waliz narzędziowych, przekładki transportowe i separatory, profile ochronne dla branży meblarskiej.
Pianka PE cieszy się też niesłabnącą popularnością w budownictwie, gdzie wykorzystywana jest m.in. do izolacji termicznej i wygłuszania ścian budynków.
Inne zastosowania pianki polietylenowej:
- w turystyce i sporcie, m.in. jako materiał do produkcji mat sportowych, mat fitness, karimat, akcesoriów basenowych oraz do osłony ścian sal sportowych
- w branży zabawkarskiej i pomocy naukowych, m.in. jako materiał, z którego wykonuje się puzzle i maty dla żłobków i przedszkoli oraz zabawki edukacyjne
- w produkcji akcesoriów BHP, m.in. rękawic i przyłbic ochronnych, ochraniaczy ciała
- w ortopedii i rehabilitacji, m.in. jako materiał do produkcji mat, wałków i klinów rehabilitacyjnych, wkładek obuwniczych, pelot ortopedycznych
W ramach obróbki piankę PE poddać można: klejeniu, zgrzewaniu, rozwarstwianiu, skrawaniu i cięciu, formowaniu na gorąco.